Opublikowany przez: monika.g 2015-09-23 11:36:38
Spadek kojarzy nam się bardzo pozytywnie z majątkiem pozostawionym przez spadkodawcę. Jednak wiele osób doświadczyło sytuacji, w której zamiast majątku odziedziczyli długi typu niespłacone pożyczki, raty, rachunki czy kredyty. W chwili śmierci zostają one przekazane spadkobiercom, nawet gdy spadkodawca nie posiadał żadnego majątku.
(Pixabay.com @ Spadek z dobrodziejstwem inwentarza)
Do tej pory spadkobierca, który nie chciał uznać takiego spadku musiał złożyć specjalne oświadczenie w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o dziedziczonym spadku. Jeśli tego nie zrobił cały spadek wraz z zadłużeniem przechodził na niego bezpośrednio. Nawet jeśli tego nie wiedział nieświadomie dziedziczył zadłużony spadek i odpowiadał za zobowiązania zmarłego całym swoim majątkiem.
Nowelizacja ustawy powstała właśnie z tego powodu oraz ze względu na rosnącą skalę zadłużenia Polaków. Zwiększa ona ochronę spadkobierców w zakresie dziedziczenia długów. Spadkobiercy ustawowi z mocy ustawy i bez konieczności składania żadnego oświadczenia będą dziedziczyli spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza (czyli do wysokości wartości aktywów spadkowych). Oznacza to, że spadkobierca będzie ponosił odpowiedzialność za długi pozostawione przez spadkodawcę tylko do wartości tzw. stanu czynnego spadku. Odpowiedzialność spadkobiercy zostanie zatem ograniczona do wysokości wartości majątku, który faktycznie odziedziczył.
Uzyskaj więcej informacji o alimentach na dziecko - kliknij tutaj
W przypadku dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza będzie konieczne ustalenie faktycznej wartości dziedziczonego majątku oraz oszacowanie ewentualnego zadłużenia. Wyliczeń takich może dokonać komornik sądowy lub sam spadkobierca. W wykazie inwentarza ujawnione muszą być przedmioty należące do spadku, przedmioty zapisów windykacyjnych również z podaniem ich wartości oraz długi spadkowe i ich wysokość. Wartość podawana jest według stanu z chwili otwarcia spadku. Natomiast sam wykaz powinien zostać złożony w sądzie albo przed notariuszem.
Aby uniknąć nadużyć ustawa nie będzie obowiązywała w sytuacji, gdy spadkobierca umyślnie uwzględni w wykazie inwentarza lub poda do spisu inwentarza nieistniejące długi, np. poda do spisu pożyczkę czy rachunki, które zostały w rzeczywistości już uregulowane za życia spadkodawcy. Gdy takie oszustwo zostanie ujawnione spadkobiercy nie należy się spadek z dobrodziejstwem inwentarza i przejmuje on ten spadek wprost, czyli z wszystkimi długami bez wyliczania faktycznej wartości majątku pomniejszonej o długi.
Jednak w razie nieumyślnego pominięcia jakichś aktywów, o których spadkobierca wcześniej nie wiedział, ma on możliwość późniejszego ich dopisania do złożonego już w sądzie lub u notariusza wykazu inwentarza.
Ustawodawca wziął również pod uwagę koszty wyceny aktywów spadkowych z udziałem komorników, dlatego wykaz z inwentarza składany jest przez dziedziczących spadek według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości i bez konieczności korzystania z odpłatnej usługi wyceny przez biegłych rzeczoznawców.
Czy nowe regulacje będą pomocne? Braliście udział w sprawie spadkowej? Jaki był jej przebieg?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.